Кратак преглед активности током 2024. г.

 

Кратак преглед активности Удружења „Чувари дела Вука Караџића” у 2024. г.


   ОДБРАНА СРПСКОГ ЈЕЗИКА

Почетком 2024. г., поједини чланови и пријатељи Удружења прикључили су се борби за одбрану српског језика од тзв. џендеризације, односно, устали су против језичког дела Закона о родној равноправности снимањем кратких исказа доступних на Јутуб-каналу Удружења.

Детаљнија информација доступна на блогу и Јутуб-каналу Удружења.  

Блог: https://cuvaridelavkca.blogspot.com/2024/01/blog-post.html

Јутуб-канал: https://www.youtube.com/watch?v=cNCsWW3hFCI&list=PLzxJmRplj88TgZp0VH0_xsnbp18J7-UmY

 

 БИСЕРИ ПО НАРОДУ РАСУТИ

У оквиру обележавања јубилеја Удружења „Чувари дела Вука Караџића” (25 година преданог рада), наши најмлађи чувари традиције из ОШ „Милица Павловић” одржали су програм „Бисери по народу расути” за своје другаре из школа са територије града Чачка, у Градској библиотеци „Владислав Петковић Дис”, 8. фебруара у подне.



За сценарио и драматизацију биле су задужене Горица Ђоковић и Анђелка Томовић, професори разредне наставе, а за музичку пратњу професор музичке културе Мила Алексић, са једним делом оркестра који су представљали Марко Станков, Александар Цицмил, Пеђа Савићевић и Бојан Ћумуровић. У програму су учествовали ученици другог и трећег разреда ОШ „Милица Павловић” из Чачка.

Уредник програма била је др Оливера Крупеж, члан Управног одбора Удружења „Чувари дела Вука Караџића”.

Снимак и фотографије: Градска библиотека „Владислава Петковић Дис”.
Цео програм доступан је на Јутуб-каналу Удружења, у оквиру листе: Млади чувари српске народне културе


СУНЦЕ СИЈА : ФОЛКЛОРНИ И МИТСКИ ОБРАСЦИ У ПОЕЗИЈИ ДЕСАНКЕ МАКСИМОВИЋ

 




Представљање научне монографије аутора проф. др
Бошка Сувајџића у Културном центру Чачак, 22. маја 2024. г.

О књизи су говорили: проф. др Бошко Сувајџић, аутор књиге, и Данијела Ковачевић Микић, а стихове Десанке Максимовић изражајно су казивали чланови Удружења „Чувари дела Вука Караџића“: Оливера Крупеж, Сања Перовановић и Тијана Петрић.

 

Снимак емисије погледајте на линку: https://youtu.be/cfNaXfLainA?si=6CP0WPwtc0i4KaQx


КОШНИЦА ДРУГАРСТВА

У чевртак, 30. 5. 2024. године, у Плавој сали ивањичког Дома културе одржан је културно-образовни програм под називом „Кошница другарства”. У оквиру програма промовисана је књига „Жалац”, песника Верољуба Вукашиновића. Поред ученика првог разреда проф. Мирјане Парезановић и проф. Душице Савић, у програму је учествовала и Данијела Ковачевић Микић, као књижевни критичар

„Кошница другарства” је осмишљена као целодневна  активност (угледни час + пројекат у настави + књижевно вече + сарадња са партнерима из заједнице). Аутор овог партиципативног школског пројекта је проф. Душица Савић, члан Удружења, која је поднела и  кратак извештај о пројекту, доступан на блогу Удружења.  

 

 


Медијски извештај и снимак програма доступан је на следећем линку: https://infoliga.rs/2024/05/30/sjajna-promocija-knjige-zalac-u-ivanjickom-domu-kulture-video/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR1ZII1nfQBIDKqO9oQbY7YYVT8ltvYj7An3d7ed14gc8VuzE44hnUd43yo_aem_ITuWH2DYB-o9jO2qrk0qqQ

   


 ОБУКА ОД ЈАВНОГ ИНТЕРЕСА

 Унапређивање језичке компетенције наставника (1. део) – Познавање и примена правописне норме (код обуке: 5391)

  

 Обука је Решењем министра број  610-00-00219/16/2023-7 од 22. 12. 2023. г. добила статус обуке од јавног интереса и налази се на Листи програма које решењем одобрава министар просвете под бројем 5391: https://mp.zuov-katalog.rs/ под називом: Унапређивање језичке компетенције наставника (први део) - Познавање и примена правописне норме.

Обука је реализована у периоду од 24. фебруара до 28. маја 2024. године. Реализатори обуке били су: Верица Костић, наставник српског језика и књижевности у ОШ „Сретен Лазаревић” у Приликама, општина Ивањица, докторанд Филолошког факултета у Београду; Сања Перовановић, наставник српског језика и књижевности у Медицинској школи у Чачку, самостални педагошки саветник, и Данијела Ковачевић Микић, просветни саветник,  дипломирани филолог српског језика и књижевности – мастер, аутор обуке. На неким обукама учествовали су и проф. др Виктор Савић (у Чачку) и проф. др Исидора Бјелаковић (у Новом Саду). За потребе обуке, ТВ Телемарк из Чачка снимила је предавање проф. др Виктора Савића као једночасовну емисију под називом: Зашто је ћирилица српско писмо? Проф. др Исидора Бјелаковић одржала је и вебинар  под називом Служимо ли се стандардним српским језиком? (Снимак вебинара налази се у дигиталној архиви Удружења.)

Обука је реализована десет пута, у следећим градовима: Ивањица, Београд (два пута), Нови Пазар, Краљево, Ужице, Нови Сад, Ниш, Чачак и Љиг.

На обукама је увек била дивна, динамична, кооперативна и ведра атмосфера, што се може видети и на фотографијама објављеним на нашем профилу

Учесници су високо вредновали обуку, тражећи и њен наставак.

  Табеларни преглед реализованих обука са евалуацијом од 1 до 4.

 

Ред. број

Установа у којој је реализована обука

Место

Датум реализације

Број учесника

Оцена

1.

ОШ „Кирило Савић”

Ивањица

24. фебруар 2024.

30

3.98

2.

ОШ „Драгојло Дудић”

Београд

16. март 2024.

29

3.97

3.

Регионални центар за професионални развој запослених у образовању

Нови Пазар

30. март 2024.

25

3.97

4.

ОШ „IV краљевачки батаљон”

Краљево

6. април 2024.

30

3.96

5.

Центар за стручно усавршавање

Ниш

13. април 2024.

24

3.99

6.

Регионални центар за професионални развој запослених у образовању

Ужице

20. април 2024.

10

4

7.

ОШ „Ђорђе Натошевић”

Нови Сад

11. мај 2024.

19

4

8.

Центар за стручно усавршавање

Чачак

24. мај 2024.

35

4

9.

 

ОШ „Ослободиоци Београда”

Београд

25. мај 2024.

27

4

10

Средња школа „1300 каплара”

Љиг

28. мај 2024.

26

3.97

 

Аутор обуке је уједно и аутор е-публикације „Правописна скрипта за школе” која је објављена на Велику Госпојину, 28. августа 2024. г. и доступна путем блога:


КРСНА СЛАВА У ДРАМСКОЈ ИНТЕРПРЕТАЦИЈИ РАСКОВНИЧАРА

   


Ученици ОШ „Сретен Лазаревић” из Прилика, који су уједно и учесници у пројекту Расковник нашег удружења, учествовали су на свечаној академији поводом Дана општине. Приказали су драмске цртице из живота ивањичког краја под називом „Крсна слава”.

Аутор текста и режисер је наставник српског језика и књижевности из наше школе Верица Костић.

Више фотографија погледајте овде.

 

  МОСТОВИ РУСКО-СРПСКОГ ПРИЈАТЕЉСТВА

Ученици из Прилика угостили су другаре из Ростова.


  Ученици ОШ „Сретен Лазаревић” из Прилика, који су и наши културни активисти, на челу са Верицом Костић, угостили су 12. јула 2024. године ученике и наставнике из Ростова. Ученици и наставници из Ростова су, у оквиру посете Србији, одабрали да буду гости школе коју популарно зову Светлост на брежуљку због бројних културних, спортских и образовних активности које се у њој реализују. Ученици из Ростова имали су прилику да се упознају са учесницима у пројекту „Расковник” нашег удружења, а одржали су и кратак пригодан програм. Најпре су Приличани отпевали српске изворне песме, потом гости из Русије своје, а онда су сви заједно отпевали и познату руску песму „Каћуша”. Иницијатор и организатор сусрета је Наталија Шатиљина, председник Руско-српског фонда за културу и наслеђе у сарадњи са Верицом Костић, наставником српског језика и књижевности из ОШ „Сретен Лазаревић” из Прилика, истакнутим чланом нашег удружења. Поред пригодног програма, ученици наше школе приказали су и део изложбе настале кроз пројекат „Расковник”. Ово лепо дружење само је почетак сарадње са ученицима из града Ростова, који је побратимљен са општином Ивањица. Расковничари су још једном показали колико је лепо упознавати културу и традицију других народа и представљати своју и богатити пријатељства.

Послушајте песму.

Погледајте фотографије. 


                                                                                                     Е-ПУБЛИКАЦИЈА 

                                    ПРАВОПИСНА СКРИПТА ЗА ШКОЛЕ”

 

    



 

Е-публикација Правописна скрипта за школе коју је припремила Данијела Ковачевић Микић (ISBN 976-86-80130-06-4) нема научних претензија. Она је намењена пре свега наставницима који нису србисти и који су последњи пут о правопису дискутовали када су и сами били ученици. Настала је као плод жеље да се помогне колегама у отклањању најчешћих правописних недоумица. 

Надамо се да ће ова публикација заиста одговорити на потребе колега које нису србисти, када је у питању примена правописне норме стандардног српског језика у школској и педагошкој документацији, што би наш труд учинило плодоносним. 

  Е-публикација је настала захваљујући обуци од јавног интереса коју смо реализовали уз подршку Министарства просвете. Она представља наш дар колегама у години јубилеја  –  25 година постојања. 

Преузмите публикацију преко следећег линка:  https://drive.google.com/file/d/13_lxkcQAyxM2V3wyLH9kNweHQeDWj3mF/view

 

     КУЛТУРНО-ОБРАЗОВНА МАНИФЕСТАЦИЈА 

4. ДАНИ ВУКА КАРАЏИЋА У ЧАЧКУ





Отварање манифестације

 Народни музеј у Чачку, 1. новембра 2024. године у 19 ч.

Програм је отворила Данијела Ковачевић Микић, уредник.

Драмски програм за децу и младе: Драмске цртице настале у оквиру пројекта „Расковник – културни активизам младих” – КРСНА СЛАВА.

Учествовали: докторанд Верица Костић, ментор, и ученици ОШ „Сретен Лазаревић”, Прилике: Владимир Драгићевић, Саша Грујовић, Милица Араповић, Анастасија Масларевић, Емилија Костић, Јована Симеуновић, Милош Поповић, Драган Стевановић, Лука Младеновић, Вук Јевђовић, Никола Мојсиловић, Нађа Милошевић, Виктор Вилимоновић, Видан Милутиновић, Дуња Ристивојевић, Наташа Тутуновић, Ивана Стевановић, Милица Николић, Александра Стојић, Сања Араповић, Бошко Јовановић, Љубица Симоновић, Ива Маричић, Урош Марковић, Павле Вуловић.

             Како светли „Даница” Вукове задужбине?



Представљање Српског народног илустрованог календара „Даница” Вукове задужбине из Београда и Школског забавника „Даница за младе”.


Учесници: Душица Матицки, секретар Вукове задужбине, Славко Вејиновић, управник Вукове задужбине, Зорица Лешовић Станојевић, Мила Мутавџић, ученици и студенти из Трнаве: Дивна Митровић, Стојан Митровић, Анастасија Вујовић, Ивана Симовић; Нађа Прелић и проф. Наташа Турунташ, ОШ „Танаско Рајић”, Чачак, Анђелија Сталовић, Лена Јовановић, Петра Гавриловић и проф. Милица Матовић, ОШ „Филип Филиповић”, Чачак, Федор Живковић и проф. Тања Ђорђевић, ОШ „Милица Павловић”, Чачак.

Народни музеј Чачак, 1. новембар 2024. г.  од 19.45 ч.







Објављивање традционалног литерарног конкурса

 Републички литерарни конкурс за младе „Млади чувари српске народне културе” од 1. до 30. новембра 2024. г.

Текст конкурса доступан на блогу: https://cuvaridelavkca.blogspot.com/2024/10/2024.html?fbclid=IwY2xjawHslElleHRuA2FlbQIxMQABHc6msFS2k8RialIF1R68pXKNhM8R8RvWvlkz7UsELBSsraOBxhRlydb0aQ_aem_61dIH-25Q6VZQ3s6ylucJg

        Отварање изложбе „40 година Савремене српске прозе”

Поствака је била изложена током седам дана у Градској библиотеци „Владислав Петковић Дис” у Чачку,  од 4. до 11. новембра 2024. г.

Градска библиотека „Владислав Петковић Дис”, Чачак, 4. новембар 2024. г. у 19 ч.

У програму учествовали: Верољуб Вукашиновић, Јелена Думановић и Ана Павловић (Народна библиотека “„Јефимија”, Трстеник) и Данијела Ковачевић Микић, водитељ

Књижевни програм: Представљање Антологије писаца Савремене српске прозе

Градска библиотека „Владислав Петковић Дис”, Чачак, 4. новембар 2024. г. у 19.30 ч.

Учесници: Верољуб Вукашиновић, приређивач Антологије,  Сања Перовановић, Тијана Петрић, Данијела Ковачевић Микић, Хор чачанске Гимназије, проф. Мирјана Јаневска, вокали: Вукашин Поледица, Наталија Богдановић, Маша Вујовић, Исидора Ђуреин, гитаре: Маша Жујовић, Маша Вујовић, Александар Каранац, тарабука: проф. Ђорђе Матијевић.

Народно стваралаштво Велике Хоче на Косову и Метохији

 Народни музеј у Чачку , 5. новембар 2024. г. у 19 ч.



Учесници: др Валентина Питулић, излагач, др Оливера Крупеж, водитељ, ученици и наставници ОШ „Милица Павловић” из Чачка: Нађа Вукићевић, Јана Маринковић, Ана Гемељевић, Исидора Бојовић, Лана Димитријевић, Софија Грујић, Софија Иванковић, Уна Папић, Уна Ђурић, Вања Величковић, Ђурђа павловић, Катарина Иванковић, Тара Ковачевић, Милица Стојановић, Павле Танасковић, Урош Пејовић, Андреј Јоановић, павле Грујовић, Данило Васовић, музичка пратња: проф. Мила Алексић, проф. Горица Ђоковић.





Луча Његошевог Горског вијенца у наставној пракси, 

акредитовани стручни скуп за наставнике

- Етички принципи Његошевог Горског вијенца у интертексуталним везама са народним епским песмама, Сања Перовановић, самостални педагошки саветник;

- Лирски тонови народне мелодије у Његошевом Горском вијенцу, Марина Милошевић, педагошки саветник

-  Митска нит Његошевог Горског вијенца, Ана Павловић, педагошки саветник



Уводничар: Данијела Ковачевић Микић.

Центар за стручно усавршавање Чачак, 6. новембар 2024. г. о 17 до 20 ч.



Орвелова 1984  - 40 година после: Како су онемела наша деца и како настаје новоговор?

Учесници: др Владимир Димитријевић, излагач, др Драгутин Ђукић, водитељ.

Народни музеј у Чачку, 13. новембра 2024. г., у 19 ч.




Српски језик и његово писмо у образовању, култури и јавној комуникацији

Др Владимир Јовановић (Институт за српски језик САНУ), излагач, и др Оливера Крупеж, водитељ




 Надежда и Круна - интимна историја Чачка

Представљање драмског стваралаштва Милкице Милетић.

Учесници: Милкица Милетић, Александра Мишић, Тијана Петрић, Данијела Ковачевић Микић, Марија Лукић и Хор чачанске Гимназије, проф. Мирјана Јаневска




 Фолклористика у школи, акредитован програм обуке за наставнике




- Јуначка песма и бајка у филму Чаробни мач Војислава Нановића - интермедијални приступ у настави, др Данијела Поповић Николић (Филозофски факултет у Нишу);

-  Књижевне особине Вуковог Српског рјечника, др Горан Максимовић (Филозофки факултет у Нишу);

- Портрет јунака у еспкој усменој поезији, докторанд Миливој Бајшански (Филолошки факултет у Новом Саду).

Водитељ: докторанд Верица Костић

 Рад комисија за преглед радова пристиглих на литерарни конкурс, од 1. до 10. децембра 2024. г.




Додела награда најуспешнијим учесницима Републичког литерарног конкурса „Млади чувари српске народне културе”





Градска библиотека „Владислав Петковић Дис”, Чачак, 25. 12. 2024.

Учесници: Зорица Лешовић Станојевић, Олгица Лазовић, Александра Мишић, песници, ученици ОШ „Филип Филиповић” Лена Јовановић, Анђелија Сталовић и Јован Василијевић, ментор проф. Милица Матовић - драмски скеч Кад једно слово начини нешто ново.

 

 Погледајте плакате. 


Медијска подршка (потребна допуна):

Чачански глас:

https://www.caglas.rs/dani-vuka-karadzica-u-cacku/?fbclid=IwY2xjawHslBtleHRuA2FlbQIxMQABHcpDM6r5WA99iDQ5Tz1Tc065iW0VloFAyOTBvgqMgz2qlhjK9lBgqO3NCQ_aem_Vblga3Y0BovU3vpXrNEE6g

https://www.caglas.rs/predavanje-jezik-kao-stub-kulture-dr-vladana-jovanovica/?fbclid=IwY2xjawHsl_NleHRuA2FlbQIxMQABHdThh4pL8jnxk-A7_mzU_vqwMpL9qtpgxPi5kILHnyL7f_geqNvo-Qha8Q_aem_rHJiDP3c68IUFkwW3cqb-w

https://www.caglas.rs/cvrsce-zagrliti-uporista-u-iskonskom/?fbclid=IwY2xjawHsm-tleHRuA2FlbQIxMQABHUoAEaGC2pGufDmP3y3zoWpMfV8RXU-qMpn2-gPF-MCaoWWni9LGNmvFTQ_aem_mwW_TkasLi4rtZR9FmcRuQ

https://www.caglas.rs/da-se-pisanom-recju-pronosi-moc-srpske-duhovnosti/?fbclid=IwY2xjawHsnGJleHRuA2FlbQIxMQABHf2zqs2PrRqrr2EzRf2VCp0WZMrTI6-1pUPQRoDy1a4omvHnmdayu8Z72A_aem_EEIGDCFtPfNBK6bZwsgJ0A

 

ТВ Лав+

https://www.youtube.com/watch?v=A35s1DC262E

Градска библиотека (стримовани програми)
Хор чачанске Гимназије, проф. Мирјана Јаневска, учесници Дана Вука Караџића у Чачку:

https://www.youtube.com/watch?v=69B72GGr8Mg

https://www.facebook.com/bibliotekacacak/videos/2050699278694899/

 

Презентације:

Мила Мутавџић: Даница за младе

https://www.youtube.com/watch?v=ME-c7ytnqec

Представљање Антологије „Савремена српска књижевност“

https://www.youtube.com/watch?v=AIbfLCCkDZI

 

 

Коментари

Популарни постови са овог блога

Правописна скрипта за школе

Републички књижевни конкурс „Млади чувари српске народне културе" (шк. 2024/2025. г.)

Одлуке комисија о најуспешнијим литерарним радовима